התפתחותו של חוש הריח – מהאוכל עד הבושם
בשמים וחוש ריח

התפתחותו של חוש הריח – מהאוכל עד הבושם

חוש הריח מתפתח עוד מהיותנו עוברים המושפעים מתזונת אימנו, והוא משפיע עלינו גם כשאנחנו ישנים וחשופים לריחות ממקורות שונים. המאמר יעסוק בהתפתחות חוש הריח ואלו ריחות משפיעים על הסביבה באופן חיובי כדוגמת בשמים.

 

ריחות מעוררים עוברים

עוברים מקבלים את המזונות הדרושים להם בעת שאלו מופרשים למי השפיר ומעוררים תגובות עצביות אצלם. לאור עובדה זו, הסיקו שעוברים מפתחים את חוש הריח בעודם בבטן אימם. אם האמא חשופה לריחות, העובר קולט אותם ומייצר העדפה בין ריחות נעימים לריחות לא נעימים. את הריח קולט העובר מהמזונות שאוכלת אימו והוא מזהה אותם באמצעות גזע המוח שלו. 

האבחנה בין הריחות נעשית באופן ברור יותר מגיל שנה עד גיל 6 והיא משפיעה על ילדים בגיל זה באופן רגשי. זהו גם אחד הגורמים המשפיעים על היכולת הקוגניטיבית ועל הדיבור, מכיוון שהילדים מסוגלים לקשר לריח מושגים שמתקבעים אצלם. לדוגמה, מזונות רקובים יעוררו בהם סלידה ואילו ריחות של מזונות טריים יעוררו בהם חשק וחיוך. 

מרגע שהתינוק נולד הוא יכול לקלוט את ריח הבשמים של הוריו, בין אם אלו בשמים לנשים ובין אם אלו בשמים לגברים. הוא קולט את ריחותיהם של הסבונים והשמפו, הבישולים בבית וכד’, וכך מתפתחת ההעדפה שלו לריחות מסוימים.

 

כיצד מעוררים את חוש הריח בחדר השינה של התינוק?

כאשר האם מניקה את תינוקה הוא מזהה את ריח החלב ונהנה ממנו, כי יש לו תזכורת לריח אותו הריח ממי השפיר בהיותו עובר. כדי לעזור לתינוק להמשיך ולפתח העדפה לריחות נעימים, מומלץ לרענן ולאוורר את חדר השינה שלו, לרוקן פחים מחיתולים ולבשם אותו. כך למעשה יוצרים העדפה חיובית שתשפיע על חוש הריח למשך החיים שלו. חוש הריח הוא גירוי בדיוק כמו שישנם גירויים ויזואליים או מוסיקליים, המשפיעים על הטעם האישי בהמשך הדרך. הריח מעורר את הדמיון, מזכיר לנו סיטואציות שונות מהילדות ואם הוא אינו נעים, הוא יכול למנוע מאיתנו לעשות דברים מסוימים. מחקרים שונים גילו שחוש הריח עוזר להצלחה בלימודים, לרכישת מיומנויות ולהגברת המוטיבציה. במקרים שילדים הריחו ריחות לא נעימים, הפעולות והביצועים שלהם הושפעו מכך באופן שלילי.

 

איך בשמים עוזרים לפתח את חוש הריח?

את חוש הריח ניתן לפתח באמצעות פעולות יומיומיות. למשל, כשיוצאים לטיול משפחתי לתת דגש לאלמנטים טבעיים וריחניים ולא רק לאלמנטים ויזואליים. כשילד הולך לגן חדש, חשוב לצייד אותו באביזר המזכיר לו את הריח של הבית או של הוריו. כשההורים נוסעים לחו”ל, חשוב שישאירו לילדם חפץ או בגד עם ריח גופם. גם פיזור ריחות בבית כמו בשמים לגברים או לנשים יכולים לסייע. כמו כן, נרות ריחניים, קטורת וכד’. מומלץ לשוחח עם הילד ולשאול אותו אם הוא מזהה את הריח וכיצד זה משפיע עליו, ללמד אותו לשמור על ההיגיינה, להתבשם ולהריח טוב למען הסביבה. ישנם גם משחקים אותם ניתן לשחק ולפתח חוש זה באמצעותם. מכסים את עיני הילד ונותנים לו להריח חפצים, בשמים ומזונות שינסה לזהותם ולהגיד האם הם נעימים לו. ניתן להוסיף גם ריחות כמו: תפוז, וניל וקינמון למכשיר שבו מטפלים בילד, כמו מכשיר האדים דרכו הוא נושם בעת צינון. כך גם המכשיר פחות יציק לו וייצור אווירה נעימה ורגועה בזמן שאיבת האדים.

 

השפעת הריח והבישום על הסביבה

כאשר הילדים מפתחים את חוש הריח באופן חיובי, הם מעדיפים ריחות סבון ובושם נעימים גם על גופם, ובאופן זה התקשורת שלהם עם הסביבה טובה יותר. הם מרגישים שרוצים להיות בקרבתם וכך הדימוי העצמי והביטחון שלהם עולה.

כתיבת תגובה